سئو 2018

 سئو 2018 سئو 2018 سئو 2018 سئو 2018 سئو 2018
 

سئو 2018

یک توصیه مناسب برای انجام سئو در سال 2018 این است که ، بر روی مخاطب نهایی تمرکز کرده و محتوای مناسبی

را در فرمت های متنوع قابل دسترس برای دستگاه های مد نظر کاربران ایجاد کنید.

اگر چه که نباید فراموش کرد انجام این کار با دشواری هایی نیز همراه خواهد بود.

هر چه جلوتر برویم برای انجام سئو ، توجه و برنامه ریزی براساس تجربه کاربری ضرورت بیشتری پیدا می کند. با این حال همچنان نظر موتورهای جستجو درباره میزان برآورده شدن خواسته های مخاطب توسط سایت شما بسیار اهمیت دارد.

قطعا ایجاد تعادل میان برآورده کردن خواست مخاطب واقعی و ایجاد اعتماد نزد موتورهای جستجو مزایای بیشماری برای هر سایتی به همراه خواهد داشت. برای رسیدن به این تعادل شما و همکارانتان باید به این موارد توجه داشته باشید:

-تحلیل روانشناسی برای پاسخ به سوال مخاطب: مشتریان شما چه خواسته ای دارند و چرا چنین خواسته ای دارند؟

-تحلیل جامعه شناسانه برای پاسخ به سوال: رفتارهای اجتماعی از کدام تغییرات اجتماعی و موقعیت های فرهنگی سرچشمه میگیرند؟

-تحلیل تکنولوژیک: کاربران سایت از چه دستگاه هایی استفاده می کنند؟ نحوه ارائه اطلاعات براساس نیازهای هر کدام از این دستگاه ها چگونه باید باشد؟

-داستان گویی: چگونه باید داستان متقاعد کننده بنویسیم، که درتعاملات اجتماعی و موضوعات مهم و پر مخاطب فرهنگی حضور داشته باشیم؟

-سئو کارهای حرفه ای: موتورهای جستجو چگونه به مشتریان بالقوه شما پاسخ میدهد؟

در این کتاب به بایدها و نبایدها و عوامل بسیار مهم سئو ، که باید در صدر فعالیت های سئو قرار داشته باشند خواهیم پرداخت. همچنین برای تهیه این کتاب نظر کارشناسان صنایع مختلف را جویا شده ایم، تا دورنمایی درست از مسیری که شما باید برای سئو سایت خود در سال 2018 بپیمایید ایجاد کنیم.

موارد مهم در سال 2018

در سال 2018 بازاریاب ها باید مهارت های سئو خود را مورد بازبینی قرار دهند و برخی مهارت های قدیمی را حذف و برخی از مهارت های جدید را برجسته نمایند. در این بخش به بررسی استراتژی های جدید سئو برای گوشی های هوشمند می پردازیم. این تکنیک های سئو از آن دسته از تکنیک هایی هستند که در سال 2018 نمی توان آنها را از قلم انداخت.

سئو گوشی های هوشمند

در این بخش موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

- تمام توجه و تمرکز ما بر روی اصل، "اولویت طراحی با طراحی برای موبایل First Design Mobile" ، خواهد بود.

- هدایت به سمت Featured Snippets

- طراحی استراتژی های سئو براساس جستجوی صوتی

- استفاده از تمام توان شخصی سازی

- هنر ایجاد بک لینک

- طراحی براساس کادرهای مرتبط با بخش People Also Ask یا همان سوالات سایر کاربران

تمام توجه و تمرکز ما بر روی اصل، "اولویت طراحی، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design" ، خواهد بود.

در سال 2017 شرکت BrightEdge ، که در زمینه سئو و پلتفرم های محتوا فعالیت می کند ، گزارش داد که 57% از تمام ترافیک جستجو در گوگل ناشی از موبایل های هوشمند است. این داده به تنهایی نشان می دهد که همین الان تمام مدیران سایت هایی که برای بهبود تجربه کاربری سایت خود از طریق بهینه سازی سایت برای گوشی های هوشمند، اقدامی انجام نداده اند، در خطر می باشند. اگر این جملات شما را هنوز متقاعد نکرده است توجه شما را به سخنان Robert Bellovin متخصص سئو و مدیر بازاریابی در شرکت Gartner جلب می کنیم :

با توجه به این که گوگل اولویت ایندکس کردن صفحات را به سایت های بهینه شده برای موبایل اختصاص داده است. بازاریاب های دیجیتال از این به بعد نه تنها باید به تجربه کاربری (UX) و بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) اهمیت بدهند، بلکه باید به نحوه بکارگیری این تکنیک ها برای بهینه سازی در گوشی های موبایل و بهینه سازی محتوا و لینک های داخلی برای این دستگاه ها نیز توجه کافی را داشته باشند.

چه چیز در اصل "اولویت طراحی، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design" دارای اهمیت است؟ مسلما نحوه بهینه سازی سایت برای گوشی های هوشمند و تبلت ها بیشترین اهمیت را دارا می باشد، اما اصل اولویت طراحی ، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design تنها به این ختم نمی شود. مدیران سایت باید به این مسائل نیز توجه لازم را داشته باشند:

- تعیین هدف جستجو برای کاربران موبایل

- سرعت بارگذاری سایت در موبایل ها

- سهولت و سادگی در انتقال بین صفحات سایت در موبایل

- راحتی کار با دکمه های Call to Action (دکمه هایی که کاربر را به عملی دعوت می کند، مثلا دعوت به خرید کالا و مانند آن)

شما برای درک رفتار روزانه خریداران سایت خود که از گوشی های هوشمند برای مشاهده سایت شما استفاده می کنند، نیاز نیست یک متخصص روانشناسی رفتار باشید. مردم امروزه برای بیشتر فعالیت های آنلاین خود از موبایل استفاده می کنند. مثلا فعالیت هایی مانند ارسال پیام و ایمیل، تماشای تلویزیون و فیلم، مسیریابی، خرید کردن، کرایه تاکسی از اسنپ و تپسی، گرفتن عکس برای اینستاگرام، گوش دادن به رادیو و موسیقی و بسیاری موارد دیگر توسط گوشی های موبایل انجام میشود.

مسلما یکی از بخش های اصلی سبک زندگی کاربران سایت، کار با گوشی های موبایل است. اگر سایت شما با این بخش از سبک زندگی کاربران همخوانی نداشته باشد، این مسئله یکی از موانع ارتباط میان شما و کاربران سایت خواهد بود.

حتی در صورتی که فعالیت های شما در بخش تجارت های B2B است ، رعایت اصل اولویت طراحی ، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design می تواند در بهبود تجارت شما تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

طبق گفته شرکت Boston Consulting Group- BCG ، تقریبا 80% خریداران B2B در محل کار خود از گوشی های هوشمند و مانند آن استفاده می کنند. BCG همچنین اعلام کرده است که در 60% گزارش های خریداران B2B ، آنها نقش بهینه سازی سایت در موبایل را بر تصمیم خود برای خرید بسیار حائز اهمیت دانسته اند. همچنین نزدیک 50% از جستجوها در صنایع B2B از طریق موبایل ها صورت می گیرد.

کافیست که بگوییم ، گوشی های هوشمند آمده اند تا بمانند، تجارت شما اگر B2B ، B2C یا هر نوع تجارت دیگری که باشد. گوشی های هوشمند بالاخره به صنعت شما نیز وارد خواهند شد. پس بهتر است که طراحی سایت خود را براساس آن انجام دهید و سایت خود را برای کاربرانی که از طریق گوشی های موبایل به سایت شما مراجعه می کنند ، آماده و بهینه کنید.

راهنمای حرفه ای برای اولویت طراحی ، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design تالیا وولف (Talia Wolf) موسس و رئیس بخش بهینه سازی سایت GetUplife ، متخصص در هدفگیری احساسات و طراحی ترغیب کننده برای افزایش نرخ تبدیل ، مراجعه به سایت ، ارتباط با سایت و فروش است. او برای سایت های مشتریان خود در مورد چگونگی بهینه سازی سایت برای موبایل می گوید:

کلید افزایش نرخ بازگشت سرمایه_ ROI (Return On Investment) از طریق مخاطبان موبایلی سایت ، شناختن مقصد مطلوب آنها و طراحی یک مسیر در سایت برای مشتری در جهت پاسخگویی به این نیازها است. ما از موبایل به عنوان جایگزینی برای کامپیوتر استفاده نمی کنیم، بلکه ما از موبایل های خود به روشی کاملا متفاوت برای دستیابی به اهداف و انجام وظایف مختلف بهره می گیریم. از دیدگاه روانشناسی، هنگام استفاده از موبایل ، ما اهداف متفاوت، مقاصد احساسی متفاوت، علایق و نیازهای متفاوتی را در مقایسه با کامپیوتر دنبال می کنیم.

در کامپیوتر من ممکن است تمام صفحه "درباره ما" یک سایت را مطالعه کرده و تمام ویژگی های جدیدی که در سایت ارائه شده را بررسی کنم و یکی از مقالات سایت را هم بخوانم. در موبایل ممکن است که من آدرس و اطلاعات تماس یک سایت را مطالعه کنم و یا به بخش نظرات مراجعه کنم تا مطمئن شوم که سایت قابل اعتماد است. یا حتی ممکن است تنها به بخش گالری تصاویر بروم و عکس محصولات تولید شده را مشاهده کنم.

از خود بپرسید که انتظار کاربران موبایل از سایت شما چیست؟ کاربران موبایل برای یافتن سایت شما از چه کلید واژه هایی استفاده می کنند. آیا کلید واژه های آنها شامل نام برند است و یا برای یک موضوع یا کالای مشخص جستجو می کنند. بطور مثال آیا عبارت "کالای خواب لایکو" جستجو می شود و یا "سرویس خواب دو نفره یا لحاف"؟ همانطور که مشاهده می کنید هنگام جستجو با موبایل در مقایسه با جستجو در کامپیوتر چشم انداز کاملا متفاوتی مد نظر قرار می گیرد که طبق آن تجربه ای متفاوت نیز از گشت و گذار در بخش های مختلف سایت ایجاد خواهد شد.

برای درک چگونگی تفاوت میان تجربه کاربری موبایل و کامپیوتر ، خانم وولف درباره تفاوت رفتار در این دو توضیحاتی داده است که در ادامه به آنها می پردازیم.

تمام فعالیت های طراحی سایت برای موبایل را بر اساس مفروضات خود انجام ندهید. خانم وولف پیشنهاد می کند که برای درک هدف مخاطبان خود با آنها در ارتباط باشیم.

برای صحبت با مخاطبان موبایلی خود زمان صرف کنید و از آنها نظر سنجی کنید. ردیابی مخاطبان موبایل را بصورت جداگانه از کاربران سایت که از کامپیوتر برای دسترسی به سایت استفاده می کنند انجام دهید. به این ترتیب می توانید تفاوت های رفتاری کاربران این دو دستگاه را مشخص نمایید. هرگز کاربران موبایلی را به عنوان کاربرانی که صرفا از دستگاه کوچکتری، سایت را مشاهده می کنند، مورد بررسی قرار ندهید. بلکه برای کاربران موبایلی سایت یک هویت کاملا جداگانه در نظر بگیرید و آنها را مشتریانی بدانید که تجربه کاربری منحصر به فردی از سایت شما خواهند داشت.

در ادامه بخشی از صحبت های اسکات لیتواک _ مدیر بخش جستجوی طبیعی در شرکت Wpromote که بیش از 15 سال در زمینه بازاریابی دیجیتال تجربه دارد و مولف استراتژی های بهینه سازی طبیعی برای تجارت های B2B و B2C می باشد - درباره اهمیت تقویت رتبه گیری سایت برای موبایل در عصر گوشی های هوشمند را ارائه داده ایم :

اصل طراحی، با اولویت طراحی برای موبایل بیش از همیشه اهمیت یافته است. با توجه به پیشی گرفتن ترافیک موبایل از ترافیک کامپیوتر، اطمینان از بهینه سازی سایت برای موبایل یکی از عناصر مهم در موفقیت سایت محسوب میشود. تعداد کاربرانی که داده های وب را از طریق گوشی های خود مشاهده می کنند روز به روز در حال افزایش است. اگر شما مطمئن نشوید که محتوای شما در موبایل نیز رتبه خوبی کسب می کند، در خوش بینانه ترین حالت تنها ترافیک مرتبط با کاربران موبایلی سایت را از دست خواهید داد.

اگر بهینه سازی سایت برای موبایل و ترافیک ناشی از آنها را تنها برای سرگرمی و خریدهای کوچک مفید قلمداد می کنید، باید این طرز فکر خود را مورد بازبینی قرار دهید. لیتواک نشان می دهد که شرکت او چگونه توانسته است با بهینه سازی سایت برای موبایل ترافیک بخش هایی از جامعه را که بصورت سنتی کاربران کامپیوتر قلمداد می شدند را به سمت سایت خود جذب کند.

سال گذشته در سایت یکی از مشتریانمان مشاهده کردیم که میزان ترافیک سایت از طریق موبایل 7% افزایش یافته در حالیکه ترافیک سایت از طریق کامپیوتر 13% و ترافیک سایت از طریق تبلت 9% کاهش داشته است. در حال حاضر 73% از ترافیک و 65% از فعالیت های تجاری سایت ناشی از کاربرانی است که از طریق مویایل به وب سایت این مشتری دسترسی دارند.

با تغییر هر روزه رفتار کاربران، افزایش جستجو از طریق موبایل در صنعت و کسب و کار شما نیز بیش از آنکه انتظارش را داشته باشید، رخ خواهد داد. با نگاهی به جلو می توان برای جلب مخاطبان موبایلی وب سایت خود پیش بینی ها و سرمایه گذاری های لازم را به عمل آورد.

برای رعایت اصل اولویت طراحی، با طراحی برای موبایل Mobile-First Design باید چه چیزهایی را مد نظر داشت؟

طراحی ریسپانسیو و یا استفاده از قالب های ریسپانسیو برای طراحی سایت به تنهایی کافی نیست، اما قطعا نقطه شروع خوبی برای طراحی سایت، برای موبایل است. در ادامه راه باید طراحی سایت کاربر پسند باشد یعنی استفاده از سایت برای کاربر ساده و سهل باشد. کاربران برای استفاده از سایت نباید روی آن زوم کنند و یا صفحه سایت را بکشند. همانطورکه تالیا وولف گفته  است; کاربران موبایلی وب سایت به تجربه کاربری کاملا منحصر به فردی که هماهنگ با پلتفرم موبایل است نیاز دارند. هنگامی که سایت خود را برای کاربران موبایلی طراحی می کنید، مطمئن شوید از اشتباهاتی که در زیر فهرست کرده ایم اجتناب می کنید. این اشتباهات می توانند به تجربه کاربری سایت صدمه وارد کنند که در نتیجه سئو سایت را به خطر خواهد انداخت:

- استفاده از فونت هایی که خواندن آنها سخت باشد و یا استفاده از فونت با سایز بسیار ریز

- استفاده از عناصری با عرض ثابت که در صفحه های کوچکتر بدرستی به نمایش در نمی آیند

- طراحی سایت به صورتی که بارگذاری سایت زمان زیادی بخواهد

- محتوایی که ارتباط برقرار کردن با آن ، توسط موبایل یا تبلت سخت باشد

- انتقال سخت بین صفحات سایت در نسخه مویابل

- استفاده از پنجره های بازشو بصورتیکه بخش زیادی از محتوای صفحه شما در زیر آنها قرار گیرد

از گوگل آنالیتیکس یا هر پلتفرم آنالیز دیگری که ترجیح می دهید، برای اندازه گیری ترافیک موبایلی سایت خود استفاده کنید. هنگامیکه در نسخه موبایلی سایت خود تغییری ایجاد می کنید، میزان تغییر در ترافیک سایت را همزمان رصد کنید ( مخصوصا ترافیک ناشی از جستجوی طبیعی سایت ) تا مطمئن باشید که تغییرات اعمال شده در سایت با استاندارد های گوگل، برای بهینه سازی سایت برای موبایل هماهنگ است.

با انجام این موارد شما سایت موبایلی مورد نظر خود را بدست خواهید آورد و مخاطبان سایت نیز سایتی را که انتظار دارند را مشاهده خواهند کرد.

مواردی که سایت را برجسته می کند: Featured Snippets

featured snippets گوگل چند سالی است که در صفحه نتایج جستجو حضور دارد. featured snippets تاثیر بسیار زیادی بر بهبود سئو یک سایت دارد.

اریک انج - مدیر و موسس شرکت مشاوره ای Stone Temple در بهار سال 2017 نوشته است که "تقریبا 30% از 1.4 میلیون عبارت جستجو شده در گوگل به صورت featured snippets نمایش داده می شوند." همزمان با گسترش بکارگیری featured snippets توسط گوگل ، برندهایی که به اهمیت این مسئله واقف هستند، محتوای خود را برای استفاده به عنوان یک snippet بهینه می کنند.

این کار برای پیروزی در آنچه که کارشناس بازاریابی سایت Moz دکتر پیتر جی-می یرز به آن رتبه صفر گوگل میگوید، انجام می گیرد.

بدست آوردن رتبه صفر در گوگل برای خیلی از سایت ها یک آرزو است. رتبه صفر رتبه ای است که featured snippets در صفحه نتایج جستجو به خود اختصاص می دهند. در صفحه نتایج جستجو ابتدا تبلیغات گوگلی قرار می گیرند. سپس نوبت به featured snippets و بعد از آن ممکن است که کادر مربوط به People also ask ظاهر شود و در ادامه هم نتایج طبیعی جستجو به نمایش در خواهند آمد.

نحوه نمایش این عناصر به اندازه صفحه نمایش و همچنین تنظیمات گوگل وابسته است. اما می توان مطمئن بود که در نتایج جستجوی طبیعی موبایل ، در صورت وجود featured snippet ها در زیر تمام عناصر نامبرده شده ، به نمایش در خواهند آمد.

در سال 2018 پاسخ سریع به سوال مخاطبان یکی از بهترین روش های دستیابی به رتبه صفر گوگل است . این بدان معناست که محتوای خود را باید برای featured snippets و جستجوی صوتی بهینه کنید. کلمات کلیدی طولانی سوالات مشخصی را پاسخ خواهند داد و بیشتر به صورت صوتی مورد جستجو قرار می گیرند . از هر پنج جستجو یکی از آنها بصورت صوتی انجام می شود و این مقدار رو به افزایش نیز می باشد.

کمی جستجو کنید ، احتمالا خواهید توانست کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را که بصورت صوتی جستجو میشوند را بیابید. ما برای یکی از مشتریانمان که در زمینه صنایع غذایی اورگانیک کار میکرد یک فرصت عالی برای قرار گرفتن در featured snippet یافتیم. بنابراین مطابق موضوعی که برای featured snippet  مناسب بود، یک سری پست ایجاد کردیم که تمام ویژگی های مدنظر برای قرار گرفتن featured snippet  را در آنها رعایت کردیم. در عرض یک هفته ما موفق شدیم که سایت را در featured snippet قرار دهیم.

توجه خود را به جستجوی صوتی و دستیاران دیجیتال معطوف کنید. دو مقاله از Gartner و comScore اعلام می کنندکه بین 30% تا 50% جستجوها تا سال 2020 بدون جستجو بر روی صفحات دستگاه های مختلف و با استفاده از جستجوگرهای صوتی انجام می شود. ایجاد محتوایی که بیشتر به زبان طبیعی به کار گرفته شده توسط کاربران اینترنت شبیه باشد و همچنین به سوالات مصرف کنندگان پاسخ دهد، هنگامیکه از جستجوی صوتی برای یافتن اطلاعات مد نظر استفاده شود بسیار ضرورت خواهد یافت. به این ترتیب باید ابتدا بر روی مواردی که اهمیت کمتری دارند تمرکز کرد. مثلا "پایتخت اسپانیا کجاست؟" من تجسم می کنم که بزودی کاربران درباره کالا و سرویس های مد نظر خود نیز از عبارات مشابه این عبارت استفاده می کنند: "آیا از این پیراهن سایز 6 رنگ سبز موجود است؟" یا مثلا عبارت "یک لوله کش که شنبه وقت آزاد داشته باشد برای من پیدا کن" را جستجو می کنند.

با همه گیر شدن جستجوی صوتی دو نکته مهم درباره رفتار و هدف کاربران در این جستجوها وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:

1. جستجوی صوتی بیشتر شبیه زبان محاوره ای و طبیعی است که بطور روزمره به کار می بریم. به گفتگوهای خود با مشتریان فکر کنید، و نحوه سوال کردن مشتریان در طول مکالمه را بخاطر بیاورید، این مکالمات را به صورت کلمات کلیدی طولانی long-tail keyword ایجاد کنید به این ترتیب احتمال یکسان بودن واژه های بکار رفته جستجوی صوتی با محتوای شما بسیار بالا خواهد رفت.

2. در زمینه دستیاران دیجیتال موبایل ها، بیشتر جستجو کاربران با اهداف محلی انجام می شود. این قضیه در هنگام جستجو از موبایل هم در حالت صوتی و هم در حالت تایپ صادق است. بنابراین همانطور که سایت Search Engine Watch هم اشاره کرده است ثبت سایت خود در Google My Business ، با توجه به احتمال خوانده شدن پروفایل شما در این سایت توسط مخاطبان ، اهمیت بالایی دارد. هنگامیکه تمرکز شما بر روی مخاطبان محلی است، باید توجه زیادی به همکاری با Google My Business و سایر اهداف جستجو محلی داشته باشید.

در جستوی صوتی به چه مواردی باید توجه داشت

در جستجو صوتی برندگان و بازندگان بسیاری وجود خواهند داشت، برد یا باخت در این عرصه به نحوه انجام جستجوی صوتی توسط مخاطبان سایت بستگی دارد. کاربرانی که به دستیاران دیجیتال گوشی های موبایل خود وابسته هستند، بعد از جستجوی صوتی لیستی از نتایج جستجو را مشاهده خواهند کرد. این کاربران چندین گزینه برای کلیک کردن روی آن در اختیار خواهند داشت، از طرف دیگر ابزارهایی مانند Google Home (اسپیکر گوگل که قابلیت دریافت دستورات صوتی را دارد) و Amazon Echo احتمالا تنها یک گزینه برای انتخاب به کاربر ارائه دهند.

توجه داشته باشید که نحوه نمایش این نتایج و سایت هایی که در این روش جستجو به نمایش در می آیند بر روی تجارت های آنلاین تاثیر زیادی می گذارند. در حقیقت این تاثیر هم اکنون در حال رخ دادن است. یک گزارش سالانه از آژانس رسانه های دیجیتال PR and B2B digital media که توسط Walker Sands ارائه شده است، بیان می کند که رفتار مصرف کنندگان و انتظارات خریداران تغییر کرده است. تقریبا از هر پنج مصرف کننده یکی از آنها با کمک ابزارهای پذیرش دستورات صوتی مانند Amazon Echo خرید خود را انجام می دهد. یعنی 19% درصد از کاربران از دستورات صوتی برای خرید خود استفاده می کنند، 33% دیگر از کاربران نیز قصد دارند که سال آینده از این تکنولوژی ها استفاده کنند. با کمک Amazon Echo حدس زدن اینکه بیشتر این خریدها از چه طریق انجام شده است کار دشواری نیست. بله بیشترین خرید با کمک دستورات صوتی از سایت Amazon صورت گرفته است. برای استفاده از این تغییر عمده در رفتار مصرف کنندگان سه راهکار زیر پیش بینی می شود:

 1.بهینه سازی تجربه موبایلی سایت

2.تمرکز بر روی رسیدن به featured snippets و استفاده از زبان طبیعی (شبیه محاوره)، کلمات کلیدی طولانی long-tail keywords در ایجاد محتوا

3.تفکر درباره نحوه تاثیر جستجوی صوتی بر کسب و کار خود و یافتن استراتژی هایی برای افزایش سود خود از این روش جدید جستجو، برای مثال آموختن نحوه بکارگیری الکسا Alexa (سرویس صوتی آمازون) برای افزایش فروش با دستورات صوتی

قدرت شخصی سازی

گوگل در سال 2009 امکان شخصی سازی جستجو را فراهم کرد، تا قبل از آن نتایج جستجو برای یک عبارت خاص برای کلیه افرادی که آن را جستجو کرده بودند یکسان بود. با وجود آنکه از شروع شخصی سازی ها 10 سال میگذرد، آیا باید تصور کرد که کاربران گوگل متوجه این تغییر شده اند و شرکت ها باید استراتژی سئو خود را براساس آن انجام دهند؟ حقیقت این است که اینطور نیست و تست های دیجیتال نشان می دهد که 43.5% کاربران گوگل متوجه شخصی  سازی در نتایج گوگل نشده اند.

آیا بدان معنی است که کاربران آنچنان از نتایج به نمایش درآمده رضایت داشته اند که حتی متوجه شخصی سازی آنها نشده اند، یا این که صاحبان سایت تجربه شخصی درستی در سایت های خود ارائه نمی دهند که کاربران تفاوتی احساس کنند.

اگر شما هم جزء کاربرانی هستید که متوجه شخصی سازی های گوگل در صفحه نتایج جستجو نشده اید، (البته لازم به توضیح است موتور جستجوی بینگ هم صفحه نتایج جستجو را بصورت شخصی سازی شده به مخاطبان خود نمایش میدهد.) توجه شما را به برخی از عواملی که شخصی سازی نتایج جستجو برای شما را تعیین می کنند جلب می کنیم :

- مکان شما

- دستگاه مورد استفاده شما

- تاریخچه جستجو و مرورگر شما

- تعامل شما با صفحه نتایج جستجو "SERP" ، یعنی لینک هایی که روی آن کلیک کرده اید

برخی متخصصان به دنبال یافتن نحوه تاثیر نظرهای نوشته شده از سوی شما بر شخصی سازی نتایج جستجو هستند، برخی دیگر درباره نحوه استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی و احتمال تاثیر آن در نتایج مشاهده شده در صفحه نتایج جستجو، مطالعه و تحقیق کرده اند. متاسفانه بیشتر موتورهای جستجو نحوه کار الگوریتم های خود را مخفی نگه داشته اند، به این ترتیب کارشناسان برای تشخیص شخصی سازی ها و رفتارهای کاربر در رابطه با موارد فوق تنها به ابزارها و دستگاه های مورد استفاده خود می توانند اتکا داشته باشند.

توصیه های حرفه ای در زمینه شخصی سازی

پاتریک دلهانتی (Patrick Delehanty) به عنوان مدیر بازاریابی در شیکاگو آمریکا ، در طول روز کاری خود ، مشغول تعیین استراتژی تولید محتوا و تهیه لینک برای مشتریان شرکت خود می باشد ، همچنین او یکی از اعضای تایید شده در سایت MOZ می باشد. او اندکی از وقت خود را برای صحبت درباره موضوع شخصی سازی و سئو گذاشته است که با هم این صحبت ها را می خوانیم :

سئو در سال 2018 به سمت تبدیل شدن به یک تجربه شخصی حرکت خواهد کرد. اگر شما نگاهی به ابتکارات گوگل برای افزایش شخصی سازی تجارب جستجوی کاربران مانند جستجو براساس مکان ، تاریخچه جستجوهای قبلی کاربر ، فعالیت های کاربر در شبکه های اجتماعی ، و غیره بیاندازید، خواهید دید که تجارب کاربران هنگام جستجو بسیار انعطاف پذیر بوده است و هر کاربر تجربه خاص خود را از جستجوی یک عبارت در گوگل داشته است. برای بازاریاب ها این موضوع بدان معنی است که باید بیش از پیش مخاطبان خود را در نظر داشته باشند، و برای جلب توجه آنها برای مراجعه به وب سایت تلاش بیشتری انجام دهند. برای این کار باید محتوایی تولید کنندکه با واژه جستجو شده توسط مخاطبانشان همخوانی بیشتری داشته باشد.

اما شرکت ها چگونه می توانند فعالیت های خود را برای مواجه با چالش تجربه کاربری شخصی تر توسعه دهند؟ پاسخ این سوال را از زبان آقای دلهانتی می شنویم :

ما باید بر روی هدف قرار دادن کلمات کلیدی طولانی بیشتری تمرکز کنیم، وب سایت های خود را برای گوشی های موبایل بهینه سازی کنیم و همچنین به عوامل مهم در سئو محلی توجه ویژه داشته باشیم ، تا بتوانیم هنگام جستجوی کاربرانی که در محدوده جغرافیایی محل شرکت ما ، به دنبال خدمات و سرویس های ما هستند ، جزء نتایج جستجو باشیم.

بخاطر داشته باشید که در هر کمپین بازاریابی که برای افزایش نرخ تبدیل سایت خود تلاش می کنید، همزمان با آن برای ارائه خدمات حرفه ای به کاربرانی که از این کمپین ها به سایت شما مراجعه می کنند نیز باید تلاش نمایید. این بدان معناست که برای مثال به کاربران کالایی را که در مراجعه قبلی به سایت مشخصات آن را مشاهده کرده ولی آن را خریداری نکرده اند نمایش دهید، یا این که محتوایی را به کاربران نشان دهید که شانس بازدید از سایت شما و یا حتی خرید از سایت شما را افزایش می دهد. انجام این کارها باعث می شود که یک حس آرامش و اطمینان در کاربران ایجاد شود و این موضوع باعث می شود که این کاربران حتی بدون جستجو نیز با سایت شما در ارتباط بمانند. نمایش سایت در صفحه نتایج طبیعی جستجو ، پاداش ارزنده تمرکز بر روی شخصی سازی تجربه استفاده از خدمات برند شما خواهد بود.

آقای دلهانتی نشان می دهد که مسیر رسیدن به افزایش نرخ بازگشت سرمایه ( ROI ) با مسیر بازاریاب ها برای ایجاد محتوایی که همخوانی کاملی با هدف کاربران از جستجو دارند ، یکسان است .

شرکت هایی که این ذهنیت را دنبال می کنند 28% بیشتر از سایر شرکت ها نفع می برند و در ضمن آنها 12% بازار بزرگتری نسبت به رقبا خواهند داشت . چرا ؟ زیرا که این شرکت ها هدف کاربران خود را یافته اند و مسیر حرکت کاربران برای خرید کالا را می دانند. این امر باعث خواهد شد که استراتژی تولید محتوای آنها مستقیما آنها را به هدف دلخواه برساند. این شرکت ها محتوای با کیفیتی را در راستای برآورده شدن اهداف خود و همچنین برآورده شدن اهداف مخاطبان ایجاد می کنند ، این موضوع علاوه بر کمک به بهبود وضعیت سایت آنها در جستجوی طبیعی گوگل ، به ایجاد اعتماد کاربران به برند نیز می انجامد ، زیرا که آنها محتوایی را که کاربران خواهان آن هستند را تولید کرده اند.

در هنگام شخصی سازی به چه مواردی باید توجه داشت :

به خاطر داشته باشید که شخصی سازی به معنی آن است که کاری کنید تا کاربرانی که از صفحه نتایج جستجو وارد سایت شما می شوند تجربه کاربری خوبی داشته باشند. شخصی سازی هایی که در آن با کمک شعبده بازی های بازاریابی هنگام ورود کاربران به سایت آنها با ذکر نام خوشامد می گوییم کافی نیستند. با توجه به این که در صورت عدم کنترل رفتار مخاطبان، فعالیت های صاحبان سایت ، متخصصین سئو و تولید کنندگان محتوا نیز به خطر می افتد، در این بخش به معرفی المان هایی می پردازیم که با کمک آنها شما می توانید بر روی رفتار مخاطبان خود تاثیر بگذارید:

1. توسعه برند خود و ارتقاء میزان وفاداری مخاطبان.

هنگامی که مشتریان و مشتریان بالقوه برای نام برند شما جستجو می کنند، الگوریتم های شخصی سازی تعداد دفعاتی که سایت شما در نتایج جستجو کلیک می شود را می شمارند، و این موضوع حتی در صورتی که سایت شما در رتبه اول نباشد هم صادق است. اگر کاربران هنگام جستجوی برند شما سایت شما را دنبال کنند شانس اینکه سایت شما به صفحه اول و رتبه اول برسد بسیار بالا خواهد رفت. به این ترتیب هنگامی که کاربران در دفعات بعد نام برند شما را جستجو کنند شما رتبه بهتری از دفعات قبل خواهید داشت.

2. ایجاد محتوا برای کاربرانی که بدنبال خدمات محلی هستند.

برای جذب ترافیک و مخاطب محلی ، مطمئن شوید که مکان شرکت خود را در سایت مشخص کرده اید . در ضمن بکار گیری structured data ها را فراموش نکنید ، زیرا که به صورت بالقوه باعث افزایش شانس کلیک شدن سایت شما در نتایج جستجو می شوند ، که خود باعث ارتقاء رتبه شما در صفحه نتایج جستجو خواهد شد.

3. ارائه تجربه کاربری شخصی سازی شده ای که میزان تعامل کاربران با سایت را افزایش دهد.

تجربه کاربری سایت شما باید به نحوی باشد که موجب شود در طول زمان تعداد مخاطبان سایت شما افزایش ، نرخ پرش کاربران ( کاربرانی که بدون هیچ گونه تعاملی با سایت به محض ورود به سایت آن را ترک می کنند ) کاهش و نرخ تبدیل سایت بهبود یابد.

هنر تولید بک لینک

کمتر مبحثی از سئو است که به اندازه مبحث لینکسازی ترسناک و اضطراب آور باشد. در گذشته برای سئو یک سایت تنها کاری که لازم بود تولید تعداد زیادی لینک از دامنه های دیگر بود. هر چه تعداد لینک های ساخته شده بیشتر می شد رتبه سایت هم ارتقا بیشتری می یافت. سپس گوگل و سایر موتورهای جستجو ناگهان متوجه شدند که برخی سایت ها با کمک این روش سایت هایی را به رتبه های بالای صفحات جستجو می رسانند که تجربه کاربری مثبتی ایجاد نمی کنند. سایت هایی که تعداد بی شماری لینک در خود داشتند و هیچ توجهی هم به کیفیت سایت هایی که به آنها لینک می دادند نداشتند. این سایت ها با یک سوپرایز دلهره آور مواجه شدند، در سال 2012 گوگل اولین نسخه الگوریتم گوگل پنگوئن را ارائه داد و سایت هایی که با استراتژی های تولید لینک به سرعت به رتبه های بالا رسیده بودند را از صفحه نتایج گوگل حذف کرد ، یا به اصطلاح آنها را با جریمه پنالتی مواجه کرد. سپس در سال 2014 یک موضوع ناراحت کننده دیگر در ارتباط با ایجاد بک لینک آشکار شد، و آن استفاده از وبلاگ های مهمان برای ایجاد بک لینک بود. مت کاتس سرپرست سابق تیم اسپم های تحت وب گوگل ، در وبلاگ خود تولیدکنندگان محتوا هشدار داد که اگر از وبلاگ نویسی مهمان به عنوان روشی برای بدست آوردن بک لینک استفاده می کنید، در سال 2014 باید از این کار اجتناب کنید. زیرا که هر چه جلوتر می رویم از وبلاگ نویسی مهمان بیشتر و بیشتر برای تولید لینک های اسپم استفاده می شود. در ماه مارس همان سال گوگل تعداد زیادی از وبلاگ نویسان مهمان را بخاطر لینک های اسپم مورد جریمه قرار داد و از نتایج جستجوی گوگل حذف کرد. این روند تا به امروز ادامه دارد و به این دلایل است که در اول این بخش گفتیم که تولید بک لینک یکی از مباحث دلهره آور در سئو است . در حال حاضر شاهد آن هستیم که برخی شرکت های پذیرنده پست مهمان از قرار دادن لینک به سایت های نویسندگانی که سایت آنها اعتبار کمی دارد خودداری می کنند. با وجود تمام این موارد سئو کاران و بازاریاب ها باید به ساخت بک لینک برای سایت های خود ادامه دهند ، اما در هنگام ایجاد بک لینک باید سایت های مقصد را مسئولانه انتخاب کنند تا با جریمه مواجه نگردند.

راهنمایی های حرفه ای در زمینه ساخت بک لینک

راب مید مدیر بخش بازاریابی شرکت Gnatta ، که در زمینه تولید یک پلتفرم نرم افرازی برای اتوماسیون و هوشمند سازی که با هدف کنار هم قرار دادن کاربران ، سیستم عامل ها و سخت افزار ساخته شده است فعالیت می کند ، دوباره موضوع ساخت بک لینک گفته است :

به صحبت هایی که درباره مرگ استراتژی ساخت بک لینک زده می شود گوش ندهید . به این فکر کنید که سایت شما چگونه میخواهد در صفحه نتایج جستجو ظاهر شود تا از آن پس با توجه به تعداد کلیکی که دریافت می کند به آن رتبه داده شود . حقیقت این است که گوگل هنوز جایگزینی برای بک لینک ها به منظور مدیریت نحوه چیدمان صفحه نتایج جستجوی خود نیافته است. تولید لینک با تکنیک های کلاه سفید که براساس تولید لینک های با کیفیت و معتبر برای سایت فعالیت می کند ، همچنان باید یکی از بخش های مهم استراتژی های سئو هر سایتی باشد. بدون توجه به این که شما سایت های معتبر برای ایجاد بک لینک را از کدامین روش پیدا میکنید ( رتبه صفحات سایت ، یا بررسی دستی میزان اعتبار سایت با توجه به میزان بازخوردهای دریافتی در سایت های دیگر و شبکه های اجتماعی و یا سایر روش های تعیین اعتبار یک سایت. ) ایجاد لینک از سایت های مرتبط و معتبر همچنان یکی از کلیدهای اصلی ارتقا رتبه سایت شما در گوگل به شمار می رود.

نظرات این کارشناس بازاریابی را در مورد پیچیدگی های روز افزون الگوریتم های گوگل و تغییرات مداوم آنها و مهمترین آنها یعنی الگوریتم Rank Brain  و ترکیب تکنولوژی های جستجوی صوتی با الگوریتم های گوگل را با هم مطالعه کنیم :

الگوریتم گوگل شاید پیچیده تر شده باشند و با توسعه و فراگیر شدن کاربرد الگوریتم Rank brain و اکنون افزوده شدن امکان جستجوی صوتی و مواردی مانند آن ، به نظر برسد که باید اصول اولیه سئو را فراموش کنید و به دنبال تئوری های جدید باشید ، اما در نظر داشته باشید که تمام این تغییراتی که در گوگل رخ داده است می تواند برای تجارت شما سودمند هم باشند. به خاطر داشته باشید که تا زمانیکه اطلاعات مفید و مرتبطی با کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربران را ارائه می دهید و کاربران با سایت شما تعامل مثبت دارند ، شما در مسیر درست حرکت می کنید. سال 2018 فرصت ها و چالش های فراوانی برای سئو فراهم آورده است. اما مانند تمام سال های قبل از آن تمام تلاش گوگل بر این بوده است که سایت های متقلب رتبه ای در گوگل بدست نیاورند. ساختار سایت خود را درست انتخاب کنید ، اصول اولیه سئو را رعایت  کنید ، به سادگی خواهید دید که همچنان در رتبه های بالای گوگل قرار دارید.

مسائل مهم در زمینه استراتژی تولید بک لینک

موتور های جستجو دیگر به لینک های اسپم و لینک هایی که متن لنگر (anchor text) بیش از حد بهینه شده دارند امتیازی نمی دهند. اما همچنان لینک های مرتبط تشخیص داده شده و امتیاز دریافت می کنند. اگر شما از این استراتژی تولید لینک پیروی کنید ، در مسیر درستی در حرکت هستید. موارد دیگری که باید هنگام تولید لینک به آنها توجه داشته باشید عبارتند از :

1. دستور العمل کیفیت دریافت لینک گوگل را مطالعه کنید. این دستور العمل در مقاله Link schemes در سایت راهنمای گوگل منتشر شده است . این دستور العمل را در کنار موارد ذکر شده در این کتاب مورد استفاده قرار دهید .

2. علایق مخاطبان و خریداران سایت خود را در هنگام تولید لینک و درج پست مهمان در نظر داشته باشید. آیا محتوای شما با سایتی که می خواهید از آن لینک دریافت کنید مرتبط است ؟ اگر اینطور نیست آن لینک را ایجاد نکنید و یا آن پست را ننویسید . گوگل در درک ارتباط میان دو سایت بسیار باهوش است.

3. محتوایی بنویسید که اینفلوئنسرها ، طرفداران و مشتریان شما بخواهند لینک آن را در وب سایت خود با دیگران به اشتراک بگذارند. این کار نیازمند صرف زمان برای تحقیق ، آماده سازی ، تهیه منبع و تامین بودجه است . محتوای نحیف و بی ارزش تولید نکنید.

بخش People Also Ask در صفحه نتایج جستجوی گوگل یک جعبه برای نمایش بی نهایت سوال مرتبط با واژه جستجو شده است .

گوگل به صورت مداوم تجربه کاربری خود را بهبود می بخشد . علاوه بر featured snippets که قبلا در همین مقاله درباره آن به تفصیل صحبت کرده ایم . گوگل امکانی به نام People also ask یا PAA را نیز مهیا کرده است. این امکان بصورت یک جعبه می باشد که در آن سوالات سایر کاربران در ارتباط با موضوع مورد جستجو به نمایش در می آیند. این ابزار جدید برای کاربران گوگل بسیار کاربردی است ، ولی ممکن است که برای استراتژی های سئو شما چندان هم عالی نباشد.

تصور کنید که کاربر شما با مجموعه بی نهایتی از سوالات درج شده در این قسمت درگیر شود و به سایت شما که به سختی رتبه اول را در کلمه کلیدی مربوطه بدست آورده است . توجهی نکند . مسلما این سناریویی نیست که شما برای سئو سایت خود در نظر دارید.

چرا گوگل چنین کاری کرده است ؟ فارغ از مشکلات مرتبط با سئو می توان حدس زد که این پاسخ ها در ارتباط با بهبود تجربه کاربری است. ربات گوگل که از قابلیت یادگیری ماشینی بهره می برد ، با فراهم آوردن مجموعه ای از سوالات سعی دارد هدف کاربران خود را از عبارت جستجو شده دریابد و پاسخی مرتبط با آن را ارائه دهد.

راهنمایی های حرفه ای در زمینه بهینه سازی برای حضور در کادر People Also Ask

بریتنی مولر سئو کار و مهندس محتوا در سایت MOZ ، روز کاری خود را با تلاش برای افزایش رتبه سایت های مشتریان شرکت MOZ در جستجوی طبیعی گوگل سپری می کند. او در بلاگ خود مقاله ای با عنوان Research and SEO : Infinite " People Also Ask Boxes Opportunities یا تحقیق و بررسی فرصت های سئو در زمینه جعبه Peaple Also Ask گوگل ، ارائه داده است. مولر در این مقاله درباره نحوه قرار گیری سایت در جعبه People also ask صفحه نتایج جستجو گوگل توضیحاتی را ارائه داده است.

طبق گفته های او ، برای رسیدن به کادر پرسش های سایر کاربران باید محتواهایی مرتبط با صفحه ای که می خواهیم در این کادر به نمایش در بیاید تولید کنیم و سپس این صفحات را به هم لینک دهیم. ایجاد صفحات با کیفیت بالا که با صفحه مد نظر شما در سایت در ارتباط هستند ، شانس و توان محتوای شما برای حضور در کادر سوالات سایر کاربران را افزایش خواهد داد. مولر به تولیدکنندگان محتوا پیشنهاد می دهد که برای شناسایی ارتباطات موضوعی جدید و سوالاتی که می توانند در سایت خود مطرح کنند ، به این موارد توجه داشته باشند:

1. از ابزارهایی مانند free MozBar برای آنالیز صفحات سایت و صفحات نتایج طبیعی جستجو برای یافتن موضوعات و کلید واژه های مرتبط با صفحه خود که به سادگی می توانید آنها را در محتوای خود بکار بگیرید ، استفاده کنید.